Ето как може да постигнете това и дори да включите малчугана да помага
Снимка: Shutterstock
„Каква бъркотия!“ Това ли си мислите всеки ден, когато влизате в стаята на любимото си, безценно, малко или вече пораснало съкровище? Хаосът в детската стая наистина може да изглежда страшно. А най-лошото е, че вечер оставяте всичко по местата си и на следващия ден, той отново се е върнал и превзел помещението.
Има ли начин да се справите с безпорядъка? И как да постигнете това максимално лесно? Първият съвет на експертите е да включите детето в подреждането. Само така може да се надявате на траен успех.
Когато е ангажирано с поддържането на реда в стаята си, то ще се замисли дали следващият път да я остави в същия обърнат с главата надолу вид. И освен това ще се научи да подрежда и се грижи за нея, което пък е важен урок за времето, когато вече ще е съзнателен възрастен. Затова – не пропускайте момента и започнете сега!
Предлагаме ви няколко трика, които ще ви бъдат от полза в начинанието.
1. Стаята трябва редовно да се подрежда
Не е приятно да подреждате всеки ден играчките и разхвърляните вещи в стаята. Но въпреки това е добре да го правите. Защото е по-лесно и отнема много по-малко време да прибирате и пренареждате нещата ежедневно, макар и отчасти, отколкото да оставите цялата бъркотия за края на седмицата.
Повярвайте, тогава ще ви ангажира по-голямата част от деня, което ще ви умори и изнерви гарантирано. Независимо дали подреждането правите само вие (защото ви се струва, че детето е все още твърде малко за тази дейност) или то активно участва в прибирането, важно е да бъде редовно.
Снимка: Shutterstock
2. Дори детето да е малко, включете го в подреждането
Учителите в детската градина го правят, значи можете и вие. Не се заблуждавайте, че малкото дете не умее да подрежда.
Нищо подобно! Напълно по силите му е сложи мечетата в една кутия. Никой не говори да забърсва прозорците или повърхностите. Но мънички и лесни за него действия – като прибирането на играчките, изобщо няма да го затруднят.
Крайната цел е стаята да бъде подредена и то трябва от съвсем малко да свикне с това и да приеме тази задача като своя отговорност.
3. Преглеждайте играчките периодично
И за вас, и за детето е полезно от време на време да правите селекция на наличните играчки. Въведете правилото: „Запазваме това, прибираме за известно време онова, третите подаряваме, последните - изхвърляме“.
Какво означава това? Заедно с детето веднъж месечно разделяйте на четири купчини играчките и вещите в стаята. В първата попадат тези, които са му най-интересни и с които най-често играе. Във втората – онези, които са му временно омръзнали, но продължава да си ги харесва. В третата са играчките, които вече са скучни и отдавна не е пипвало с ръка, а в последната – счупените, деформираните, скъсаните.
Оттук нататък става много лесно. Първата купчина разпределяте в кутии, кошници или по мебелите в стаята. Втората прибирате някъде и след месец може да я размените с онези, които са останали в стаята. Така играчките няма да омръзват. Играчките от третата купчина открийте на кого да подарите – със сигурност някой много ще се зарадва на количката, която вашето дете подритва вече пети или шести месец. А счупените не се колебайте да изхвърлите.
По този начин ще разчистите пространството и ще намалите хаоса, но и ще научите детето на разум и благородство (чрез даряването).
4. Заредете стаята с кутии, контейнери и кошници
Освен, че са много ефектни, те са и много практични, тъй като в тях бързо и лесно се прибират различните играчки и вещи. А и може да превърнете в игра подреждането, ако поставите задача на детето да прибира нещата по цветове в съответстващите им места за съхранение.
И опитайте да не се месите много, за да знае то, че е негова задача прибирането.
5. Всичко на мястото си
Децата под три години харесват реда и обичат всяко нещо да е на правилното място. Затова е и много лесно точно сега да ги научите да подреждат стаята си.
Отново използвайте играта с възпитателна цел. Обяснете на момиченцето, че вечер любимата му кукла ще се чувства тъжна, ако остане на пода и вероятно също иска да си легне в креватчето и да бъде приспана. А момченцето нека паркира всички колички в гаража, под прозореца или на място, условно наречено гараж. Важното е всяка играчка или предмет в стаята да си има свое определено място, за да може вечер да го заеме.
Ако детето е малко, задължително му помогнете, защото то лесно ще се умори. Но по-големите могат съвсем спокойно да се справят и сами с тази задача.
6. Крийте играчките
Не става дума по принцип, а само в случаите, когато бъдат оставяни редовно на места, където не трябва. Ако забележите, че детето упорито разпръсква неща из цялото жилище и отказва да ги прибере след това, не се превръщайте в слуга, а просто приложете малка хитрост.
Всяка изоставена играчка трябва внезапно да изчезне. Измислете интересно обяснение, но без да лъжете детето и без да казвате, че това е наказание. Просто отговорете, че няма как да гарантирате къде е отишла, след като не е била оставена на мястото си.
След време му върнете скритата играчка.
7. След като играта приключи, всичко се връща на мястото си
Когато детето започне игра, деликатно му напомнете, че след това трябва да прибере играчките, а вие ще му помогнете да направи това по-бързо. 15 минути преди финала на играта, отново припомнете какво трябва да направи.
Разбира се, няма как да прецените кога играта ще приключи, но може да се ориентирате по времето за обяд, следобеден сън, вечеря и вечерен сън.
Идеята е да се научи да прибира своите неща, след като спре да играе с тях. Няма да стане изведнъж, но постепенно то ще свикне с реда.
Снимка: Shutterstock
8. И играчките спят
Това е трик, който ще помогне на детето да възприеме реда по-лесно. И прибирането ще се превърне в приятна игра, която то ще изпълнява с удоволствие вечер, преди да си легне.
9. Не пестете похвалите
Когато детето се справи с поставената задача, задължително го похвалете, прегърнете или целунете. То трябва да почувства, че сте горди от онова, което е постигнало. И следващия път само да пожелае да го направи, без ваше напомняме.
Не му давайте лакомства или подаръчета като поощрение, защото така го приучавате към подкупи, което не е полезно за него.
10. Поставете весели етикети
За да улесните детето, може заедно да изработите забавни етикети, които да поставите след това върху всяка кутия, кошница или контейнер. Така ще се знае къде да бъдат прибрани количките, конструктора, кубчетата и т.н.
По този начин прибирането става наистина супер бързо, а и за детето е много по-забавно и интересно, когато има насочване.
По материали от Nostro figlio
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари